Małgorzata Chmiel otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Malgorzata zasluzony dla kultury polskiehzasluzo dla kult wspolne male

zasluzony dla kultury

Małgorzata Chmiel Ambasadorem Wschodu

ambasado urzad

ambasad statuetkaamb grupowe

Kiermasz Boże Narodzenie 2023 - Brzozów

kiermaszmalykier malykierm maly

Małgorzata Chmiel - Prezes Stowarzyszenia została nominowana w Konkursie Ambasador Polski Wschodniej

Tradycyjnie już najwięcej, bo dziewięć, nominacji w konkursie Ambasador Wschodu przyznano w dziedzinie projekt. Po sześciu kandydatów wyłoniono w kategoriach przedsiębiorczość i samorządność. Cztery nominacje dotyczą turystyki. Wśród nominowanych znalazły się osoby, podmioty i instytucje ze wschodniej Polski oraz jej pogranicza, działające od Suwałk po Sanok, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny Wschodu.

Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Jego początki sięgają 2013 roku, kiedy to z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” wyłoniono pierwszych Ambasadorów Wschodu. Od tego czasu odbyło się już 9 edycji, w których przyznano 78 tytułów Ambasadora Wschodu. W tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu aż 25 nominowanych zostało wytypowanych do tej nagrody.

Osiem, czyli najwięcej nominacji do tytułu Ambasadora Wschodu otrzymały projekty, instytucje i osoby związane z regionem podkarpackim. Po siedem nominacji dotyczyło regionów lubelskiego lub podlaskiego, a trzy – z mazowieckiego.

W kategoriach Kultura i Sztuka, Marka, Społecznie Odpowiedzialny, Nauka i Honorowy Ambasador Wschodu pretendentów do tytułu będzie proponowała Rada Ambasadorów, czyli dotychczasowi laureaci. Nagrodę Specjalną natomiast w tym roku przyzna Kapituła, złożona z przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich.

Statuetki, Nagrody Specjalne i wyróżnienia Ambasadora Wschodu za najciekawsze projekty, osobowości, przedsiębiorstwa i inicjatywy Polski Wschodniej zostaną wręczone 18 listopada podczas uroczystej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.

W ubiegłym roku tytuł Ambasadora Wschodu otrzymało siedmiu laureatów w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Ponadto przyznano jeden tytuł honorowy, jedno wyróżnienie oraz nagrodę specjalną. Najwięcej laureatów pochodziło lub było związanych z woj. podlaskim i podkarpackim.

Projekt
1. Marcin Halicki – Raczkowskie Archiwalia (reg. podlaski)
2. Wydawnictwo Paśny Buriat (zw. z reg. podlaskim)
3. Michał Stachyra – Festiwal Now Art (reg. lubelski)
4. „Śpievka” (reg. lubelski)
5. Kolektyw Kaufman Bros & Sista (reg. podlaski)
6. Chór La Musica (reg. lubelski)
7. Festiwal Filmowy Wajda na nowo (reg. podlaski)
8. Grzegorz Kuczyński – Fundacja Białystok Biega (reg. podlaski)
9. Małgorzata Pepłowska – Pracownia tkaniny dwuosnowowej na Mazowszu (reg. mazowiecki)

Przedsiębiorczość
1. AGAZI (zw. z reg. lubelskim)
2. Daniel Wojtas, „Kraina Wilka” (reg. podkarpacki)
3. GK-Atelier Grzegorz Kłoda (reg. lubelski)
4. Marta Półtorak – prezes firmy Marma Polskie Folie (reg. podkarpacki)
5. Inkubator Przetwórczy w Dwikozach (reg. podkarpacki)
6. Winnica „Dwa Wzgórza” (reg. podkarpacki)

Turystyka
1. Maratony Kresowe (reg. lubelski)
2. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (reg. podkarpacki)
3. Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu (reg. podlaski)
4. Sandomierski Szlak Jabłkowy (reg. podkarpacki)

Samorządność
1. Stowarzyszenie 100-lecia Kobiet (reg. podlaski)
2. Kinga Sosińska, Wójt Gminy Stanisławów (reg. mazowiecki)
3. Katarzyna Głąb – Sołtys Modliborzyc (reg. lubelski)
4. Jacek Grzegorzak – Burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko (reg. podkarpacki)
5. Małgorzata Chmiel, liderka społeczna (reg. podkarpacki)
6. Grzegorz Ostrowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Dębe Wielkie (reg. mazowiecki)

ambasador chmiel jpg

DNI BRZOZOWA 2023

Tegoroczne Dni Brzozowa 19-20.08.2023 r. za nami. Tysiące ludzi, wspaniała atmosfera, muzyka i dobra energia. Całe wydarzenie obfitowało we wspaniałe koncerty i spotkania z artystami.dni brz

KIermasz - Boże Narodzenie - grudzień 2022 r.

kiermasz 20222kiermasz 2022

Wystawa Tadeusza Pindyka

PLAKAT TADEUSZ PINDYK plakat rgb scaled

Projekt "Wątek i osnowa - kreatywne warsztaty"

Przeplatanie wełny między osnową może brzmieć mało porywająco, ale w świecie wielu bodźców, to właśnie przestrzeń, w której można znaleźć ukojenie i głęboki oddech. Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Brzozowie realizowało kolejny projekt pt. „Wątek i osnowa – kreatywne warsztaty” skierowany do osób dorosłych.

      Może się wydawać, że sztuka tkactwa odeszła już w niepamięć i mało kto wie, jak zabrać się za ten temat. Wciąż jednak istnieją rzemieślnicy, którzy z pasją rozwijają tę dziedzinę i zarażają nią innych, dlatego zaprosiliśmy do współpracy Panią Ewę Czyżowską z Dynowa posiadającą zawodowe uprawnienia rzemieślnicze m.in. w tkactwie artystycznym. Warsztaty tkackie są stworzone dla osób, które potrzebują wspomnianego wyciszenia i chwili wytchnienia. Naukę tkania jak zapewnia Pani Ewa można rozpocząć w każdym momencie i nie trzeba się do niej szczególnie przygotowywać. Wystarczy otwartość i gotowość do odkrywania świata rzemiosła. Wyplatanie własnej makatki nie brzmi, jak proste zadanie, szczególnie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z krosnem. Pod okiem Pani Ewy Uczestnicy mogli mieć pewność, że nie zostaną sami na „placu boju”, a warsztaty opuszczą z własnoręcznie stworzonym dziełem.

Stowarzyszenie już od kilkunastu lat organizuje warsztaty z różnych technik rękodzieła m.in. z frywolitki, pisania ikon, ozdób ze słomy, kwiatów z bibuły, haftu haczowskiego, haftu płaskiego,  koronki klockowej, robótek na drutach, szydełkowania oraz mnóstwa innych dla różnych grup wiekowych. Taka nauka daje pewność najlepszej jakości, ale też gwarantuje spotkanie z pełnymi entuzjazmu rzemieślnikami. Ich energia i dobre nastawienie sprawiają, że po warsztatach uczestnicy  czują się zregenerowani, wypoczęci i „zarażeni” pasją tworzenia. Stowarzyszenie jest metodą budzenia aktywności społecznej w celu samoorganizowania się do rozwiązywania konkretnych problemów danej społeczności, jest modelem który można z powodzeniem zastosować w wielu środowiskach.

Celem naszej organizacji jest promocja artystów, którzy  swymi uzdolnieniami, pracą nad rozwojem talentu i warsztatu dają dziś przykład innym. Inspirują, uczą, pokazują, jak przejść przez drogę nauki, samokształcenia i kreowania wizerunku swojej marki, aż do niewątpliwych sukcesów odnoszonych w dziedzinach swej twórczości. Organizacja skupia osoby zajmujące się rękodziełem z obszaru Podkarpacia. Wspiera lokalnych artystów poprzez techniczną organizację warsztatów, promocję ich twórczości i wsparcie indywidualne w zależności od potrzeb. Z drugiej strony SLT działa na rzecz upowszechniania wiedzy o rzemiośle w społeczeństwie, w szczególności wśród młodych ludzi. Tradycyjne zajęcia mogą być nie tylko zwykłym hobby, ale doskonałym narzędziem integracji społecznej, edukacji międzypokoleniowej, pracy z młodzieżą i budowania sieci współpracy.

 „Firma dostarcza towarów i usług. Władze określają i egzekwują przepisy. (...) Organizacja pozarządowa nie dostarcza rynkowi towarów i usług ani nikim nie rządzi. Jej wyrób to nie para butów czy dobry zbiór przepisów. Produktem organizacji jest zmiana, która zachodzi w człowieku pod wpływem jej działania. Organizacje są agentami zmian zachodzących w ludziach. Ich produktem jest wyleczony pacjent, uczące się dziecko, młody mężczyzna i kobieta, którzy mają szacunek do samych siebie. Ten wyrób to zmiana zachodząca w ludzkiej egzystencji.” (Peter F. Drucker)

 Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Brzozów na 2022 r.

Małgorzata Chmiel - Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczychw88 małyt9 maływ21 maływ54 maływ3 mały

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Kazimierzu Dolnym

kazimierz 2022 małykdoln maly

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

W jesienne oblicze Kazimierza Dolnego wpisała się impreza "Święto Jesieni". To plenerowa impreza o charakterze ogólnopolskim, czerpiąca z dziedzictwa kulturowego różnych regionów Polski. Na wydzielonych /regionami/stanowiskach odbywają się prezentacje, pokazy, warsztaty rękodzieła artystycznego artystów i twórców ludowych, żywności regionalnej, produktów naturalnych i wszystkiego, co kulturowo związane z poszczególnymi regionami.
Bogactwo form rękodzieła z Powiatu Brzozowskiego m.in. rzeźb, wyrobów szydełkowych, makramy, haftów, odzieży, ikon, malarstwa, gobelinów, ozdób okolicznościowych, które prezentuje stowarzyszenie pokazuje, że mamy z czego czerpać oraz czym się pochwalić. Prezentowane wyroby i pokazy są atrakcyjne dla mieszkańców Kazimierza Dolnego oraz turystów z Polski i z zagranicy.
To wydarzenie, to prezentacja naszej lokalnej kultury, doświadczeń, to żywy przekaz umiejętności tworzenia polskiej kultury ludowej. To spotkanie z tradycją, czyli z autentycznymi twórcami ludowymi z różnych regionów Polski, którzy dzielą się swoją wiedzą, pasją i umiejętnościami.
Organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji towarzyszących m.in. koncerty, konkursy, występy, różne działania edukacyjne oraz wiele innych atrakcji, dlatego ta impreza przyciąga kilka tysięcy turystów.
Małe miasto z wielką historią - tak w kilku słowach można opisać Kazimierz Dolny. Przyciąga on turystów nie tylko licznymi zabytkami, ale także przepięknym i malowniczym położeniem nad Wisłą. To również mekka artystów i wielbicieli sztuki – autorskich galerii jest tu ponad 60! To prawdopodobnie jedna z najsłynniejszych polskich miejscowości, którą w każdy letni weekend chętnie odwiedzają turyści z całej Polski.
„Sztuka jest bez wątpienia jednym z najczystszych i najwyższych elementów ludzkiego szczęścia. Trenuje umysł za pomocą oka, a oko poprzez umysł. Jak słońce barwi kwiaty, tak sztuka nadaje kolor życiu” /John Lubbock/

Wyjazd do Kazimierza Dolnego odbył się w ramach dofinansowania z budżetu Powiatu Brzozowskiego.

Małgorzata Chmiel – Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowiekazimierz dolny orygkkkk

Dni Brzozowa 2022

brzozow 2022Dni brz 2022

28 sierpnia Stowarzyszenie Ludzi Twórczych uczestniczyło w największym wydarzeniu w naszej Gminie – Dniach Brzozowa 2022. W imprezie wystąpili m.in.: Stachursky, MiłyPan, Dawid Narożny (Piekni i Młodzi), Ciryam, Beathris, Malczi. Nowością był pokaz Waterball Act w wykonaniu Anny Filipowskiej oraz stanowiska wirtualnej rzeczywistości.

Małgorzata Chmiel - Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie