Konkursy

Stowarzyszenie Ludzi Twórczych zorganizowało Konkurs na „Pamiątkę z Regionu Brzozowskiego z elementami i wzorami kultury ludowej”. Fundusze pochodziły z projektu, który został opracowany w ramach Konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Banku Zachodniego WBK w współpracy z Bankiem Zachodnim WBK S.A. Pani Julita Jakubowska Dyrektor Banku Zachodniego WBK S.A. Oddział w Krośnie poinformowała wszystkich zebranych jaka jest idea tego Konkursu oraz pogratulowała SLT pomysłu.

Zaproszeni goście : Pani Ewa Tabisz – Sekretarz Powiatu, Pan Henryk Kozik Przewodniczący Rady Powiatu, Pan Adam Śnieżek były Poseł na Sejm RP, Pan Piotr Uruski Wiceburmistrz Sanoka pogratulowali nam inicjatywy.

Celem Konkursu była promocja bogactwa i zasobów kultury ludowej, jako źródła inspiracji, pozyskanie nowych, ciekawych i oryginalnych pomysłów oraz wzorów na pamiątki promujące region i kulturę ludową. Do Konkursu przystąpiło 40 osób w dwóch kategoriach : młodzież gimnazjalna i dorośli. Na Konkurs wpłynęły prace od 17 uczniów gimnazjów oraz od 23 osób dorosłych.

Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Barbary Florek oraz członków : Małgorzaty Chmiel, Grażyny Hanus, Krystyny Łobazy oraz Bogusława Kubala dokonała oceny poziomu prac plastycznych według przyjętych kryteriów, zgodnie z regulaminem Konkursu, w dwóch kategoriach.

I kategoria ( gimnazjum ):

I miejsce – Dominik Komada z Przysietnicy – kasetka z brzozowskim ratuszem

 II miejsce – Julia Kielar z Humnisk – świecznik z herbem Brzozowa

III miejsce – Patrycja Niemczyk z Trześniowa – chata z Trześniowa

II kategoria ( dorośli ):

 I miejsce – Anna Foryś z Haczowa – Grafika - cerkiew w Uluczu oraz widokówki z zabytkowymi obiektami regionu brzozowskiego

II miejsce – Joanna Szmigiel z Humnisk – herb Brzozowa

II miejsce - Emilia Kłak z Turzego Pola – brzozowski ratusz

II miejsce - Aleksandra Jajko z Turzego Pola – kapliczka św. Stanisława Kostki

III miejsce – Joanna Madej z Haczowa – naszyjnik z cisów

Zostały przyznane również wyróżnienia w obydwu kategoriach wiekowych.

Wyróżnienia w kategorii gimnazjum: Sebastian Wacek z Przysietnicy – Matka Boska Ognista z Brzozowa; Jakub Bednarczyk z Humnisk – wypalanka Brzozów;  Gabriela Wacek z Przysietnicy – dawny Brzozów na fotografiach; Julia Bąk z Przysietnicy – warkocz ze słomy; Małgorzata Hebda z Trześniowa – młyn w Haczowie; Wyróżnienia w kategorii dorośli: Szałankiewicz Janusz z Haczowa – serwetniki z brzozy i wikliny; Boczar Kinga z Haczowa – serduszko-igielnik z haftem haczowskim;  Agnieszka Ryba z Brzozowa – Brzozowianka /lalka/; Krystyna Gładysz z Przysietnicy - ciasto obrzędowe /weselne szyszki/; Barbara Szuba z Haczowa – torebka lniana z motywem liści brzozy

 Przyznane zostały również nagrody specjalne tj. vouchery podróżne obejmujące 2-dniowy wyjazd do Bobowej na Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej oraz do Krynicy do Muzeum Nikifora. Wyjazdy do Krynicy Zdroju i Bobowej otrzymali: Natalia Rygiel z Haczowa – Haczowianka w stroju regionalnym /lalka/; Barbara Wójcik z Golcowej – chlebowe koszyki; Barbara Toczek z Hłudna – pamiątkowa księga.

Nagrody specjalne – piękne albumy dla najmłodszego i najstarszego uczestnika konkursu zostały ufundowane przez Pana Adama Śnieżka byłego Posła na Sejm RP oraz Pana Jana Wolaka właściciela portalu Brzozowiana.pl.

Nagrody specjalne otrzymali : najstarsza Uczestnika – Zofia Piróg z Przysietnicy – za kwiaty polne; najmłodsza Uczestnika – Wiktoria Jatczyszyn z Humnisk – za paterę z godłem Brzozowa.

Ponadto każdy uczestnik konkursu oprócz dyplomu otrzymał nagrodę pocieszenia.

Nie zabrakło również wspaniałego koncertu piosenek w wykonaniu Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Mansarda” z Niebocka pod kierownictwem Pani Jadwigi Rajtar Żaczek.

Oprócz ekspozycji prac konkursowych można było obejrzeć piękną wystawę ilustracji do bajek oraz malarstwo olejne autorstwa Bogdana Kubala - członka SLT, jak również wystawę rękodzieła Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Przysietnicy.

Z relacji osób biorących udział w Konkursie wynikało, że było to dość trudne zadanie, dlatego należą się wyrazy uznania dla kilku Nauczycieli oraz Opiekunów, którzy potrafili zmobilizować Uczestników do „próby swoich sił” tj. Pani Dorota Ladzińska z Zespołu Szkół w Trześniowie, Pani Marta Władyka z Zespołu Szkół w Przysietnicy, Pani Urszula Świątek z Zespołu Szkół w Przysietnicy, Pan Tomasz Bok Kierownik WTZ w Haczowie.

Reasumując : z Przysietnicy zgłosiło się do Konkursu – 10 osób, z Haczowa – 9 osób, z Trześniowa – 5 osób, z Humnisk – 4 osoby, z Brzozowa – 3 osoby, z Turzego Pola – 3 osoby, z Hłudna – 1 osoba, z Nozdrzca – 1 osoba, z Jasionowa – 1 osoba, z Wary – 1 osoba, z Izdebek – 1 osoba, z Golcowej – 1 osoba.

Małgorzata Chmiel - Prezes Stowarzyszenia Ludzi Twórczych w Brzozowie

Patronat medialny Brzozowiana.pl

9 grudnia odbyło się spotkanie połączone z wystawą i koncertem, które zostało zorganizowane na zakończenie projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Twórczych z Brzozowa wspólnie z partnerami, czyli trzema organizacjami pozarządowymi z terenu powiatu brzozowskiego : Stowarzyszeniem „Towarzystwo Ziemi Haczowskiej” z Haczowa, gdzie Prezesem jest Pani Aleksandra Ekiert, Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich w Izdebkach Rudawcu - Prezes Pani Danuta Czaja oraz ze Stowarzyszeniem "Lepsze Jutro" w Malinówce - Prezes Pani Maria Kielar, który nosił tytuł „Wspieranie i kontynuowanie tradycji rękodzieła artystycznego w Powiecie Brzozowskim”. 

    Głównym organizatorem projektu pt „Akademia słowa, umiejętności i realizacji” jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" z Rzeszowa.

    To stowarzyszenie ogłosiło konkurs w którym organizacje pozarządowe z terenu całego województwa podkarpackiego miały opracować projekt na interesujące działanie społeczne. Następnie w drodze konkursu miało wybrać osiem najlepszych działań, które otrzymają wsparcie finansowe, ale warunkiem musiało być zaproszenie do współpracy trzech innych organizacji oraz jednostkę samorządu terytorialnego lub przedsiębiorcę. 

    SLT zgłosiło swój udział w konkursie jako lider i zaprosiło do współpracy trzy organizacje o podobnych celach statutowych oraz Starostwo Powiatowe w Brzozowie. Wspólnie z tymi trzema organizacjami wypracowaliśmy pomysł na inicjatywę społeczną, polegającą na przeprowadzeniu nieodpłatnych warsztatów z rękodzieła artystycznego dla 10-osobowych grup w poszczególnych miejscowościach, które pod okiem mistrza wykonają swoje „małe dzieło” czyli : w Brzozowie (z uwagi na to że stowarzyszenie nie posiada swojej siedziby) z ofertą wyszliśmy do młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego , w Haczowie warsztaty były przeznaczone dla młodzieży z Gimnazjum, w Izdebkach dla seniorów oraz w Malinówce dla pań w przedziale wiekowym 40-60 lat. 

    Istotą tego projektu było wyszukanie i zaangażowanie jako instruktorów osób z poszczególnych organizacji ze zdolnościami manualnymi, by mogły pokazać odbiorcom swój warsztat pracy i zarazić ich pasją tworzenia oraz integrację organizacji pozarządowych poprzez wspólne społeczne działania. Wszyscy instruktorzy rękodzieła otrzymali środki finansowe jedynie na materiały potrzebne do przeprowadzenia warsztatów, a swoje umiejętności przekazywali w ramach pracy społecznej, nikt z nas nie pobierał żadnego wynagrodzenia.

http://www.brzozowiana.pl/component/k2/item/1278-stowarzyszenie-ludzi-tworczych-oraz-partnerzy-podsumowali-projekt-akademia-slowa-umiejetnosci-i-realizacji.html

 

eu